Thursday, August 13, 2015

Thrifty Thursday: Shopping Using Unit Price



You're out of milk. Again! You head out quick to the store, run towards the dairy aisle and grab the cheapest bottle - a half gallon of Hood for $2.49. You'll probably be back by the end of the week when you run out again. Did you realize you're probably spending more money by buying the "cheaper" milk, especially if you'll end up buying more in the longer run?

That gallon of milk on the shelf is only a dollar more. Yes, out of pocket, it's more money, but if you consider the unit price, then you're actually paying less per ounce for the bigger bottle than for the smaller one.

$2.49 divided by 64 oz (half gallon) = $.038 per ounce
$3.49 divided by 128 oz (gallon) = $.027 per ounce

If you end up buying two half gallons of milk in a week, that's $4.99. You could have saved $1.50 by buying one gallon!!

I carry a calculator in my coupon binder and if I'm not carrying my binder, I use my phone's calculator to figure out the unit price when buying items that don't have the unit price listed on the price tag. Seems silly, but over the course of several weeks, you could save yourself a bunch!


Quiz Time!!

Put what you learned to the test... Which is a better deal? Comment with your answer!

40 oz jar - $5.29

16 oz - $3.49 - buy 1 get 1 free sale






Happy Couponing!
-Coupon Mama Massachusetts

Post a Comment
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...